Samorząd Studentów WFPiK

Zaczynasz studia?

Studia krok po kroku!

Krok 1: Dostałeś się na studia na WFPiK? Serdecznie witamy w naszym gronie! Od teraz Twoim drugim domem stanie się budynek Collegium Maius, nasz poznański Hogwart ;)

Krok 2: Poszukiwanie mieszkania to problem każdego (lub prawie każdego) nowego studenta, który na studia przyjechał ze swojej miejscowości. Podczas studiów masz kilka opcji – możesz zamieszkać w domu studenckim (UAM-u lub prywatnym), wynająć pokój lub całe mieszkanie. 

Krok 3: Jeszcze przed rozpoczęciem studiów warto się zorientować, jak najlepiej dojechać na swój wydział czy na zajęcia w innym miejscu (np. na zajęcia WF-u). Trasę możesz sprawdzić na portalu Jak Dojadę? (również w formie aplikacji na telefon), a rozkład jazdy szybko sprawdzić można w aplikacji Ginger. Polecamy również dojazd rowerem – możesz go podpiąć przed oraz za budynkiem. Od kilku lat funkcjonuje w Poznaniu również Poznański Rower Miejski, posiadający kilkadziesiąt stacji w całym mieście.

Krok 4: Słynny system USOS, czyli Uniwersytecki System Obsługi Studenta – to Twój największy przyjaciel i jednocześnie cosemestralna zmora. Hasło dostępu otrzymasz od uczelni (loginem jest numer PESEL). Do Twojego konta podpięta jest poczta studencka, na którą przychodzą najważniejsze informacje od uczelni, ale także wiadomości od wykładowców. Warto ją sprawdzać lub dokonać przekierowania na pocztę prywatną, wtedy zawsze będziesz na czasie.

Krok 5: Jeszcze przed rozpoczęciem studiów czeka Cię kurs wytrzymałości – rejestracja na przedmioty! A rejestrować się będziesz najpierw na zajęcia wychowania fizycznego na stronie rejestracji żetonowej. Będziesz potrzebować do tego danych dostępu jak do systemu USOSweb. Tylko ostrzegamy – miejsca na najpopularniejsze dziedziny (jak np. szermierka czy joga) rozchodzą się błyskawicznie, więc bez szybkiego Internetu ani rusz! Tych, którzy nie zdążą, czeka zapisywanie się osobiście w Studium Wychowania Fizycznego i Sportu, ale tam spotkacie ogromną kolejkę i niewielki wybór dyscyplin.

Krok 6: Nadchodzi dzień 1 października – w tym dniu rozpoczyna się oficjalnie rok akademicki. Ale jeszcze przed rozpoczęciem studiów odbywają się obowiązkowe spotkania dla studentów I roku z opiekunami roku (pracownikiem oraz starszym studentem) oraz dyrekcją Instytutu lub kierownikiem Katedry. Uzyskasz wtedy najważniejsze informacje. Jeśli chcesz się skontaktować ze swoim opiekunem roku – kontakt znajdziesz tutaj

Krok 7: Aby zawsze być na bieżąco z informacjami to warto polubić kilka stron na Facebooku – wszystkie linki do stron oraz profili facebookowych są dostępne tutaj.

Krok 8: Rejestracja na przedmioty w systemie USOSweb. Na większości kierunków plan zajęć jest ustalony odgórnie dla wszystkich, ale na filologii polskiej możesz samodzielnie ułożyć swój plan zajęć, wybierając spośród grup zajęciowych. Ułożenie dobrego planu i zapisanie się zgodnie z marzeniami na zajęcia to czasami cud, a czasami po prostu ma się szczęście ;)

Krok 9: Porozmawiajmy o nazewnictwie. Jeśli nie wiesz, jak się zwrócić do swojego prowadzącego zajęcia – spokojnie, to normalne. Podczas studiów spotkasz:
– doktorantów i magistrów, do których zwracać należy się „Pani Magister/Panie Magistrze”,
– doktorów i doktorów habilitowanych, do których zwracać należy się „Pani Doktor, Panie Doktorze”,
– profesorami, do których zwracamy się „Pani Profesor, Panie Profesorze”.
Jeśli nie masz pewności, jaki stopień lub tytuł posiada prowadzący, możesz sprawdzić to w USOSwebie.

Co ważne – w wiadomościach mailowych nie zaczynamy od „Witam” lub „Dzień dobry”, lecz od wyżej wskazanych form, czyli „Szanowny Panie Doktorze,” lub „Szanowna Pani Profesor,” i dopiero napisać treść wiadomości, pamiętając o odpowiednim języku komunikacji i formie maila. Na końcu wiadomości należy się podpisać, pozostawiając dopisek „Z wyrazami szacunku”, „Z poważaniem”. Jeśli w Waszej relacji panuje dobry klimat, to możecie sobie pozwolić na „Z pozdrowieniami” lub „Pozdrawiam”, ale inicjatywa lżejszej komunikacji wychodzi zawsze od osoby wyżej postawionej. Oto schemat dobrze napisanej wiadomości:

Szanowna Pani Doktor,

treść wiadomości.

Z wyrazami szacunku
Imię i nazwisko

Krok 10: Zajęcia, jakie będziesz mieć na studiach, dzielą się na:
– wykłady – z reguły nieobowiązkowe, ale niektóre wykłady na I roku mogą zostać objęte nakazem obecności, są to zajęcia, na których prowadzący przedstawia zagadnienia, a studenci słuchają,
– konwersatoria i ćwiczenia – zajęcia obowiązkowe, na które studenci muszą być przygotowani z konkretnego materiału i wymagają one (takie zajęcia) aktywności na zajęciach oraz pracy w domu,
– warsztaty – zajęcia praktyczne i obowiązkowe, które wymagają najwięcej pracy studentów w postaci wykonywania projektów i ćwiczeń.

Krok 11: Zajęcia specjalizacyjne rozpoczynają się zwykle od II lub III semestru studiów. Pod koniec I lub semestru studiów (w styczniu lub czerwcu) staniesz przed wyborem specjalności lub specjalizacji (różnie jest to nazywane na różnych kierunkach).

Krok 12: W lutym czeka Cię pierwsza sesja egzaminacyjna. Jest taka zasada, że zawsze jej się boimy najbardziej, ale spokojnie – wystarczy trochę pracy i zdasz wszystko bez problemu! W razie czego zawsze przysługuje Ci poprawka. Na naszym Wydziale (co nie jest normą na wszystkich) jest tzw. sesja ciągła, czyli możliwość zaliczenia przedmiotu z semestru zimowego w sesji letniej (oczywiście po uzgodnieniu z prowadzącym). Wszystkie dokumenty (wzory są dostępne tutaj) składasz dopiero po zakończeniu sesji letniej.

Masz inne pytania? Zapytaj o nie swojego opiekuna roku lub nas – rsswfpik@amu.edu.pl ;)